Handbal | Echipa Națională | România pierde categoric cu Danemarca și intră cu 2 puncte în grupele principale

0
329

Naționala feminină de handbal a României a fost surclasată de Danemarca cu scorul de 39-23 în ultimul meci din prima fază a grupelor de la Campionatul Mondial. Tricolorele vor intra cu 2 puncte în grupele principale și debutează cu Germania în a doua fază a competiției.

Fetele noastre au jucat de la egal la egal cu echipa daneză doar în primele 15 minute, apoi diferența de valoare și-a spus cuvântul și scorul a luat proporții până la pauză (21-10!). Gazdele nu au scăzut ritmul nici în partea secundă a jocului și ecartul s-a mărit considerabil. În final a fost 39-23 pentru Danemarca, care intră cu 4 puncte în faza a doua a turneului final.

Se știe deja că România le va întâlni în grupele principale pe Germania (4 puncte), Polonia (2) și Japonia (0), joi, sâmbătă.respectiv luni (11 decembrie).