LNBM | Craiova câștigă restanța cu Dinamo

0
382

SCM Universitatea Craiova s-a impus în partida restantă cu Dinamo București, scor 77-73, după un meci cu multe răsturnări de situație.

Craiova are 7-10 la general, iar în ultima etapă din Top 10 va juca pe teren propriu cu CSO Voluntari, vineri seară, de la ora 20:00. Dinamo a ajuns la 6-11 și tremură pentru locul în play-off. Dinamoviștii vor juca în ultima etapă cu Rapid București, tot vineri, și tot de la ora 20:00.

Dinamo a fost în avantaj în primul sfert al întâlnirii și a condus după primele 10 minute cu 19-11. Băieții lui Vitaly Stepanovski au făcut un sfert doi perfect și au trecut la conducere la pauza mare, scor 39-37. Gazdele au întors scorul în favoarea lor după odihnă, astfel că înainte de secvența decisivă, scorul a fost 58-53. Craiova a dominat ultimele 10 minute și s-a impus cu scorul de 77-73.

Topias Palmi a avut 15 puncte, 4 pase decisive și 3 recuperări, Milivoje Mijovic a totalizat 13 puncte și 4 recuperări, iar Dimitrije Nikolic a terminat cu 12 puncte și 7 recuperări.