FIBA Europe Cup | Înfrângere pe teren propriu cu Cholet Basket

0
437

SCM Universitatea Craiova a cedat în fața formației franceze Cholet Basket, scor 64-71, miercuri seara, în etapa cu numărul 5 din Grupa I Top 16 FIBA Europe Cup.

Craiova s-a aflat în avantaj în prima secvență a întâlnirii și a condus la finalul primelor 10 minute de joc cu 25-20. Băieții lui Vitaly Stepanovski au marcat doar 7 puncte în sfertul al doilea, astfel că Cholet a preluat conducerea și a intrat la cabine cu scorul de 39-32. Alb-albaștrii au trecut în față în debutul reprizei secunde (49-48), însă francezii au revenit și înaintea secvenței decisive scorul a fost de 55-51 în favoarea oaspeților. Gruparea craioveană nu a avut puterea să întoarcă situația de pe tabela de marcaj și Cholet s-a impus în final cu 71-64.

Topias Palmi a terminat meciul cu 23 de puncte și 4 recuperări, iar Giordan Watson a totalizat 13 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive.