CM2022: Ce meci nebun între Camerun și Serbia

0
79

A fost o nebunie de meci între Camerun și Serbia din Grupa G de la Campionatul Mondial. S-a terminat 3-3, cu multe răsturnări de situații.

Aleksandar Mitrovic a avut două ocazii rarisime de a înscrie în debutul partidei. Mai întâi a lovit bara, după ce a întors un adversar (11), apoi singur de pe linia de 6 metri a reluat pe lângă poartă (17).

Camerun a deschis scorul în minutul 29, Jean-Charles Castelletto a împins mingea în plasă, după un corner și o prelungire pe spate a lui N’Koulou. Finalul primei reprize a fost nebun. Sârbii au restabilit egalitatea prin Strahinja Pavlovic, în minutul 45+1. Jucătorul lui Salzburg a reluat cu capul lovitură liberă executată de Tadici. „Plavii” au trecut în avantaj două minute mai târziu, Sergej Milinkovic-Savic l-a învins pe Epassy cu un șut pe jos de la marginea careului.

Mitrovic a făcut 3-1 în minutul 53, după o fază de toată frumusețea făcută de sârbi. Situația din finalul reprize s-a repetat în favoarea africanilor și Camerun a reușit să egaleze în decurs de câteva minute. Aboubakar, abia intrat pe teren, a dejucat pasul la offsaid, a scăpat singur și l-a executat pe Vanja cu un lob de excepție (64). Peste două minute a scăpat din nou de marcaj, i-a pasat decisiv lui Choupo-Moting, care a îndeplinit o simplă formalitate.

Camerun: Epassy – Fai, Castelleto, N’Koulou, Tolo – Anguissa (Oum Gouet, 81), Kunde (Ondoua, 67), Hongla (Aboubakar, 55) – Mbeumo (N’Koudou, 81), Choupo Moting, Toko Ekambi (Bassogog, 67). Selecționer: Rigobert Song.

Serbia: Vanja Milinkovic-Savic- Milenkovic, Veljkovic (Babic, 79), Pavlovic (S.Mitrovic, 56) – Sergej Milinkovic-Savic (Grujic, 79), Zivkovic (Radonjic, 79), Lukic, Maksimovic – Tadic, A.Mitrovic, Kostic (Djuricic, 90+4). Selecționer: Dragan Stoikovic.