CM2022: Croația a trecut la pas de Canada

0
96

Vicecampioana mmondială Croația a învins cu scorul de 4-1 Canada, duminică seara, într-un meci din Grupa F de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

Nord-americanii au deschis scorul în minutul 2, prin Alphonso Davies, lovitură perfectă de cap, după o centrare venită de la Buchanan.

Croații au revenit pe tabelă și au trecut în avantaj pe tabela de marcaj, grație golurilor marcate de Andrea Kramaric, şut din unghi pe lângă Borjan, în minutul 36; respectiv Marco Livaja, în minutul 44.

Kramaric a realizat „dubla” în minutul 70, bine găsit în careu de Perisic. Scorul final a fost stabilit în ultimul minut de prelungire, pe contraatac, prin Lovro Majer.

Croaţia: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Modric (Majer, 86), Brozovic, Kovacic (Pasalic, 86) – Livaja (Petkovic, 60), Kramaric (Vlasic, 73), Perisic (Orsic, 86). Selecţioner: Zlatko Dalic.

Canada: Borjan – Johnson, Vitoria, Miller – Laryea (Hoilett, 62), Hutchinson (Adekugbe, 73), Eustaquio (Kone, 46), Davies – Buchanan, David (Cavallini, 72), Larin (Osorio, 46). Selecţioner: John Herdman.