CM2022: Ce surpriză! Costa Rica învinge Japonia

0
285

După ce a luat 7-0 de la Spania, Costa Rica a învins Japonia, formație care a îngenunchiat Germania la Campionatul Mondal. S-a terminat 1-0!

A fost o primă repriză în care cele două formații nu au reușit să expedieze vreun șut pe poartă.

Niponii au început tare repriza secundă și au pus în pericol poarta lui Navas încă din primele secunde. Hidemasa Morita a șutat puternic, dar goalkeeperul costarican a reușit să salveze primul șut pe poartă al întâlnirii. Două minute mai târziu, Takuma Asano, intrat pe teren la începutul actului secund, a trimis cu capul, dar Navas a fost atent și a reținut cu siguranță.

Costa Rica a deschis scorul în minutul 82, contrar cursului jocului. Keysher Fuller l-a prins pe Gonda ieșit din poartă și a reușit să trimită în poartă cu toată opoziția portarului nipon.

Japonia: Gonda – Yamane (Mitoma, 62), Itakura, Yoshida, Nagatomo (Ito, 46) – Endo, Morita – Doan, Kamada, Soma (Minamino, 82) – Ueda (Asano, 46).
Selecționer: Hajime Moriyasu.

Costa Rica: Navas – Waston, Duarte, Calvo, Oviedo – Full Spence, Borges (Salas, 89), Tejeda, Torres (Aquilera, 65) – Campbell (Chacon, 90+5), Contreras (Bennette, 65).
Selecționer: Luis Fernando Suarez.