CM2022: Polonia învinge Arabia Saudită

0
270

Polonia a învins cu scorul de 2-0 Arabia Saudită, sâmbătă, în grupa C de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar.

Polonezii au deschis scorul în minutul 39. Robert Lewandowski a luat fața lui Al Owais, a întors mingea în zona suprafeței de pedeapsă, de unde Piotr Zielinski a trimis balonul sub transversală. Saudiții puteau restabili egalitatea în primul minut suplimentar al primei reprize, dar Salem Al-Dawsari a ratat o lovitură de la 11 m acordată după consultarea arbitrajului video. Szczesny a respins, apoi a avut o interveție de excepție și la șutul pe respingere lui Mohammed Al Burayk.

În partea secundă, polonezii au lovit de două ori bara în decurs de câteva minute, apoi Abdulelah Al Malki a șutat pe lângă din poziție ideală.

S-a făcut 2-0 în minutul 82, Robert Lewandowski a „furat” o minge la marginea careului, a pătruns în interiorul suprafeței de pedeapsă și nu a iertat.

Polonia: Szczesny – Cash – Glik, Kiwior, Bereszynski – Krychowiak, Bielik – Milik (Piatek, 71), Zielinski (Kaminski, 63), Frankfowski – Lewandowski. Selecționer: Czeslaw Michniewicz.

Arabia Saudită: Al Owais – Abdulhamid, Al Amri, Al Boleahi, Al Breik (Al Ghanam, 65) – Al Najei (Al Abed, 46; Bahebri, 90+5), Al Malki (Al Oboud, 85), Kanno – Al Buraikan, Al Shehri (Al Dawsari 85), Al Dawsari. Selecționer: Herve Renard.