Volei: Meciuri interesante, rezultate pe măsură. Craiova se menține pe primul loc în Divizia A1

0
275

Sâmbătă s-au disputat meciurile din cadrul etapei cu numărul 7 al campionatului național de volei masculin Divizia A1.

Meci spectaculos în Giulești, acolo unde SCM Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 3-2 în fața gazdelor de la Rapid. Primul set a fost fabulos, terminându-se cu scorul de 46-44, la capătul a 55 de minute de joc!

Steaua București a reușit să învingă în deplasare pe Arcada Galați. Campioana României a suferit primul eșec din acest campionat, așa că acum nu mai avem nici o echipă fără înfrângere în prima ligă. Dinamo nu a avut probleme în disputa de pe teren propriu contra celor de la U Cluj, iar SCM Zalău a câștigat în minimum de seturi meciul cu nou-promovata CSM Suceava.

Explorări Baia Mare a învins în cinci seturi la Dej, în vreme ce CSM Constanța a obținut prima victorie în deplasare în acest campionat, la București, pe terenul ultimei clasate, Știința.

DIVIZIA A 1 – ETAPA 7

CSU Știința București – CSM Constanța 0-3 (17-25, 15-25, 22-25)
CSM Arcada Galați – Steaua București 1-3 (15-25, 22-25, 25-15, 22-25)
Rapid București – SCM Universitatea Craiova 2-3 (46-44, 15-25, 19-25, 25-22, 13-15)
Dinamo București – ”U” Cluj 3-0 (25-16, 25-23, 25-10)
Unirea Dej – Explorări Baia Mare 2-3 (22-25, 23-25, 25-18, 25-17, 8-15)
SCM Zalău – CSM Suceava 3-0 (25-17, 25-6, 25-14)