Baschet: Final de drum în actuala ediție a LNBM. Craiova pierde la limită cu FC Argeș

0
351

SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul decisiv în fața celor de la FC Argeș, scor 75-73, în meciul trei a seriei din sferturile Ligii Naționale de baschet. Michael Qualls a avut șansa calificării în mâini, însă aruncarea sa din spatele semicercului nu și-a atins ținta.

Gazdele au câștigat prima secvență a partidei cu 20-16 și au intrat la pauza mare cu scorul de 42-35. Piteștiul s-a desprins la 12 puncte în sfertul al treilea (47-35), iar Craiova a răspuns cu un run 12-2, pentru 49-47. După după 30 de minute tabela indica 62-58 în favoarea argeșenilor.

Ultimul sfert a fost dramatic. Craiova a egalat la 73-73, după o aruncare de trei puncte a lui Radu Vîrnă, apoi Gajovic a punctat pentru gazde. Timp de 01:40 tabela a rămas neschimbată, iar Qualls a ratat aruncarea decisivă pe sirenă.

Michael Qualls a terminat double-double (18 puncte, 11 recuperări, la care a adăugat și 6 pase decisive). Hawley și Vîrnă au avut câte 12 puncte, americanul cu 10 recuperări. Kennedy și Tibîrnă au înscris și ei câte 10 puncte.

Alb-albaștrii se opresc în sferturile de finală, în vreme ce FC Argeș va juca în semifinale cu U BT Cluj.