Liga 1: Trei goluri și ratări cât roata carului | Sepsi – FCU 2-1

0
308

FCU Craiova a pierdut cu 2-1 meciul de la Sf.Gheorghe din ultima etapă a Ligii 1 și trupa lui Nicolo Napoli intră în play-out cu 17 puncte.

FCU a fost mai periculoasă în debutul partidei și Bauza a deschis scorul în minutul 8. Asamoah a pasat pe culoar pentru Compgano, dar argentinianul a fost mai rapid și a finalizat cu un șut în diagonală. Oltenii puteau face chiar 2-0, însă șutul lui Sidibe din marginea careului a fost respins în corner de Segan. Gazdele au întors scorul în finalul primei reprize. Ștefănescu, servit bine Dimitrov, a trimis mingea în poartă printre picioarele lui Robert Popa (41) și a făcut 1-1. Apoi Tudorie a profitat de o eroare a lui Popa și l-a învins pe acesta cu o lovitură de cap în minutul 45+2.

Sepsi a zburdat pe teren în actul secund și a ratat ocazii după ocazii. Damașcan a tras peste din interiorul careului chiar în debutul celui de-al doilea mitan, iar Golofca nu a profitat de o eroare a lui Paramatti și a a ratat șansa să facă 3-1. Ștefănescu a nimerit bara după o pasă venită tot de la Golofca, pentru ca șutul lui Aganovic să fie respins de Popa.

S-a terminat 2-1 pentru Sepsi Sf.Gheorghe și elevii lui Bergodi termină prima parte a campionatului cu 39 de puncte, intrând în play-out cu 20 de puncte, după rotunjire.

Sepsi: Began – Dimitrov, Tincu, Mitrea, Ispas – Păun, Gonzales, Askovski (’62, Golofca) – Damascan (’62, Aganovic), Tudorie, Ștefănescu (’90+2, Bălașa). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FCU: Popa – Negru, Kovacic, Paramatti, Huyghebaert (’16, Bușu) – Asamoah, Baeten – Sidibe (’78, Ondaan), Bauza (’67, Cl.Bălan), Van Durmen (’78, Marquet) – Compagno. Antrenor: Nicolo Napoli.