Volei: Victorie în 5 seturi cu Știința Bacău

0
275

Echipa de volei feminin SCM Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 3-2 restanța cu Știința Bacău și păstrează șanse pentru locul 8 la finalul sezonului regulat.

Fetele antrenate de Lucian Zlotea au condus în primul set cu 23-20, dar nu au reușit să închidă prima secvență a partidei și oaspetele au intrat în avantaj după 28-26.

În setul doi s-a mers cap la cap până la 7-7, apoi Bacău s-a desprins la 13-9. Gazdele au răspuns imediat și au restabilit egalitatea la 15-15, pentru a se desprinde decisiv în finalul setului (25-21).

Setul trei a fost dominat în totalitate de formația vizitatoare, care a făcut rapid 10-3 și în finalul setului 25-22. Bacău a condus ostilitățile și în actul 4 (4-0), dar de data aceasta gruparea din Bănie a jucat foarte bine și a trimis meciul în decisiv (25-17).

Craiova a câștigat cu 15-9 setul decisiv și păstrează șanse la locul 8.