Liga 1: 3 puncte și cam atât | Academica Clinceni – Universitatea Craiova 1-3

0
354

Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 3-1 meciul disputat la Giurgiu, luni seara, în compania formației Academica Clinceni, în etapa a 27-a din Liga 1.

Alb-albaștrii au jucat cu frâna de mână trasă, cu gândul doar la cele trei puncte, fără să se complice prea mult. Craiova ajunge la cota 45 de puncte și play-off-ul este foarte aproape.

George Cîmpanu a deschis scorul în minutul 21, care a reluat cu genunchiul centrarea lui Crețu. Ilfovenii au profitat de o eroare a oltenilor și au egalat prin Robert Ion (37). „Știința” a intrat în avantaj la pauză, Cîmpanu a făcut dubla din centrarea lui Ivan.

Scorul final a fost stabilit de Ionuț Vînă în minutul 78. „Decarul” Craiovei a fructificat în gol pasa venită în interiorul careului de la Andrei Ivan.

Academica Clinceni: Ureche – Rufati, Corinus (’46, Cmovs), Holzmann – Mboko (’80, Iana), Vrdoljak, Tsvetskov, Florică (’64, C.Ion) – R.Ion, Plazibat (’64, Alghoul), de Amorim (’77, Dumitrache). Antrenor: Constantin Giurescu.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (’72, Conte), Papp, Screciu, Vătăjelu – Cîmpanu, Creţu (’79, Roguljic), Mateiu (’46, Nistor), Gustavo (’71, Vînă) – Markovic (’56, Baiaram), Ivan. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.