Legitimat la LPS „Petrache Trișcu” Craiova, Sebastian Toma a jucat finala Cupei României la spadă, categoria U 13. În ultimul act, unul extrem de disputat, a reușit să câștige Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța), care a pus pe tabelă 10-9 scor final.

În semifinale, Toma l-a învins pe un alt reprezentant al Constanței, David Garagancea, de la CS Farul, cu 10-4; în vreme ce Mihai Slave l-a eliminat pe Matei Cotruța, de la UNEFS, de care a dispus cu 10-4.

Premierea medaliaților și a spadasinilor clasați pe locurile 5-8 a fost efectuată de Simona Gherman, campioană olimpică, mondială și europeană cu echipa de spadă a României.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:
Andrei Popescu (ACS Engarde București) – Mihai Iordache (LPS Craiova) 10-5
Vladimir Alexandru (LPS Craiova) – Aron Kovacs (CSȘ Tg Mureș) 10-9
Vlad Enescu (ACS Engarde București) – Victor Melu (CSM Corona Brașov) 10-4
Horia Mladin (CSM Corona Brașov) – Radu Popescu (LPS Craiova) 10-2
Tiberiu Tănănău (CSȘ 1 Constanța) – Ștefan Corbu (LPS Craiova) 10-6
Nicolae Ștefan Pavelescu (CSA Steaua) – Christof Millares (LPS Craiova) 10-4
Dragoș Barbur (LPS Oradea) – Luca Melcioiu (LPS Craiova) 10-4

16-IMI:
Gabriel Popa (LPS Oradea) – Andrei Popescu (ACS Engarde București) 10-2
Flavius Papp (CSȘ 1 Constanța) – Alex Bratu (CS UNEFS București) 10-2
Mihai Tahu (CSȘ Quarto București) – David Maier (CSȘ 1 Constanța) 8-7
Sebastian Toma (LPS Craiova)Vladimir Alexandru (LPS Craiova) 10-4
Alexander Luca (CS UNEFS București) – Vlad Enescu (ACS Engarde București) 10-6
Ștefan Popa (ACS Engarde București) – Luca Eftimie (CS UNEFS București) 10-2
Laszlo Acs (CSȘ Tg Mureș) – Eduard Doicaru (CS Farul) 10-9
Matei Cotruța (CS UNEFS București) – Horia Mladin (CSM Corona Brașov) 10-7
Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Tiberiu Tănănău (CSȘ 1 Constanța) 10-2
Andrei Raț-Tarția (LPS Oradea) – Mihai Popa (ACS Engarde București) 10-4
David Baicu (CS Farul Constanța) – David Popescu (ACS Engarde București) 10-4
Mihnea Tămășan (LPS Oradea) – Mihai Duica (CS Dinamo) 10-5
Andrei Deas (CSM Corona Brașov) – Nicolae Ștefan Pavelescu (CSA Steaua) 10-6
David Garagancea (CS Farul Constanța) – Andrei Lazăr (ACS Engarde București) 10-1
Akos Nagy (CSȘ Tg Mureș) – Gellert Szabo (CSȘ Tg Mureș) 10-3
Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Dragoș Barbur (LPS Oradea) 10-3

OPTIMI DE FINALĂ
Gabriel Popa (LPS Oradea) – Flavius Papp (CSȘ 1 Constanța) 10-9
Sebastian Toma (LPS Craiova) – Mihai Tahu (CSȘ Quarto București) 10-7
Ștefan Popa (ACS Engarde București) – Alexander Luca (CS UNEFS București) 10-9
Matei Cotruța (CS UNEFS București) – Laszlo Acs (CSȘ Tg Mureș) 10-6
Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Andrei Raț-Tarția (LPS Oradea) 10-3
Mihnea Tămășan (LPS Oradea) – David Baicu (CS Farul Constanța) 10-5
David Garagancea (CS Farul Constanța) – Andrei Deas (CSM Corona Brașov) 10-6
Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Akos Nagy (CSȘ Tg Mureș) 10-6

SFERTURI DE FINALĂ:
Sebastian Toma (LPS Craiova) – Gabriel Popa (LPS Oradea) 10-9
Matei Cotruța (CS UNEFS București) – Ștefan Popa (ACS Engarde București) 10-5
Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Mihnea Tămășan (LPS Oradea) 6-5
David Garagancea (CS Farul Constanța) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 10-9

SEMIFINALE:
Sebastian Toma (LPS Craiova) – Matei Cotruța (CS UNEFS București) 10-4
Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – David Garagancea (CS Farul Constanța) 10-4

FINALA:
Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Sebastian Toma (LPS Craiova) 10-9

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.