SCM Universitatea Craiova a obținut o victorie de senzație pe malul Cibinului, scor 87-82, în compania formației CSU Sibiu.

Craiova are 2-0 la general, iar formația ardeleană a ajuns la a treia înfrângere consecutivă în debutul noului sezon al Ligii Naționale de baschet masculin.

Sibiul a început meciul cu 9-0 și a terminat prima secvență a partidei cu scorul de 28-20. Craiova a strâns scorul în sfertul secund, iar gazdele conduceau la pauză cu scorul de 45-41.

„Galbeni-albaștrii” s-au dus la 9 puncte pe tabelă aproape de jumătatea sfertului trei (56-47) și au în avantaj înaintea secvenței decisive, scor 64-56. Sibiul s-a desprins cu 5 minute înainte de final al 15 puncte diferență ! 80-65. Formația antrenată de Michalis Kakiouzis a reușit imposibilul și a restabilit egalitatea cu 3 minute înainte de finalul jocului (80-80). Sibienii nu și-au revenit din șocul primit, iar alb-albaștrii au preluat conducerea și nu au mai cedat până la final.

Troy Franklin a totalizat 20 de puncte, 8 pase decisive și 3 recuperări. Michael Qualls a reușit 20 de puncte și 4 recuperări, iar Titus Robinson a adăugat 18 puncte și 7 recuperări. Peter Olisemeka a terminat meciul în double-double, cu 17 puncte și 12 recuperări.