Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a învins cu scorul de 68-59 pe bulgarii de la BC Balkan Botevgrad, luni seara, într-o amicală disputată în Sala Polivalentă din Bănie.

Trupa lui Michalis Kakiouzis a început cu run de 7-0, însă bulgarii au echilibrat jocul și după primele 10 minute de joc scorul a fost 17-14 în favoarea alb-albaștrilor. Craiova s-a desprins la 9 puncte în actul secund al primei reprize, dar la fel ca și în sfertul inaugural, Balkan a revenit pe tabelă, astfel că pauza mare scorul a fost 30-27.

La reluare, craiovenii au pus din nou pe tabelă 9 puncte avans, diferență care s-a păstrat la intrarea în ultimele 10 minute de joc (54-49). Craiova a marcat doar trei puncte în primele cinci minute din ultima secvență, iar scorul s-a strâns la diferență minimă (57-56). Finalul de joc a aparținut grupării din Bănie, pentru 68-59 la finalul jocului.

Troy Franklin Jr. a totalizat jocul cu 16 puncte, 4 recuperări și 5 pase decisive, Josh Hawley a terminat în double-double, cu 14 puncte și 10 pase decisive, Michael Qualls a adăugat 12 puncte și 9 recuperări, iar Peter Olisemeka a pus pe tabelă 10 puncte și 7 recuperări.

Statistic, Craiova a avut medii de 46,3 % la aruncările de 2 puncte (19/41), 26,7 % la aruncările de la distanță (8/30) și 60 % de la linia de libere (6/10).