Racing Club Strasbourg a câștigat cu scorul de 3-0 meciul disputat pe teren propriu, vineri seara, în compania celor de la Metz, în etapa a 6-a din campionatul de fotbal al Franței.

Scorul final a fost stabilit încă de la pauză, grație reușitelor semnate de Ludovic Ajorque, cel care a transformat în minutul 6 o lovitură de la 11 m, și dublei lui Habib Diallo (26 și 40).

RC STRASBOURG ALSACE : Sels – Guilbert (Fila, 75′), Djiku, Nyamsi, Le Marchand, Liénard –  Aholou (Prcic, 67′), Bellegarde, Thomasson – Diallo (Gameiro, 67′), Ajorque. Antrenor: Julien Stéphan.

FC METZ : Oukidja – Centonze, Bronn, Kouyaté, Udol, Delaine – Pajot (Tchimbembé, 46′), Maïga (Traoré, 46′), Sarr – De Préville (Joseph, 68′), Niane (Gueye, 46′). Antrenor: Frederic Antonetti.