FCU Craiova a remizat cu Farul Constanța, scor 1-1, într-un meci jucat vineri seara, în Bănie, contând pentru etapa a 7-a din Liga 1.

După o primă repriză slabă, în care doar constănțenii au fost mai periculoși, FCU a deschis scorul în debutul părții secunde. Claudiu Bălan a profitat de o eroare a lui Alexi Pitu și l-a învins pe Aioanei cu un șut de pe linia carelui de 6 metri. Farul a dominat partida de la Craiova și a beneficiat de o lovitură de la 11 m în minutul 80. Adrian Petre nu a ratat de la punctul cu var și s-a restabilit egalitatea.

Ambele echipe puteau da lovitura în finalul jocului. Asamoah a ratat din câțiva metri, apoi lovitura de cap a lui Purece l-a atins pe Mogoșanu și s-a scurs afară.

Farul rămâne pe locul 4, iar  FCU Craiova ocupă poziția a zecea a clasamentului.

FCU Craiova: Mogoşanu – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Asamoah, Albu, Van Durmen, Baeten – Cl.Bălan, Hugo Vieira (61, Ondann). Antrenor: Adrian Mutu.

Farul: Aioani – Mladen (46, Dussaut), Larie, Ghiţă, De Nooijer (86, Dobrosavlevici) – Purece, Artean, Ciobanu – Ganea (68, Chițu), Jefte (68, Petre), Pitu (68, Sali). Antrenor: Gică Hagi.

Cartonașe galbene: Van Durmen, Negru / Mladen, Larie