Universitatea Craiova a învins la limită Gaz Metan Mediaș, scor 1-0, în etapa cu numărul 6 din Liga 1, la capătul unui meci în care oaspeții au avut un gol anulat pentru offsaid și un penalty ratat.

Prestația alb-albaștrilor în prima repriză a fost una anostă. Oltenii au controlat ostilitățile, însă nu au pus în real pericol poarta lui Vâlceanu.

Craiova a început tare partea secundă. Bancu a șutat din afara careului, dar mingea a trecut puțin peste transversală (47), apoi Cîmpanu nu a nimerit spațiul porții din poziție ideală. Unicul gol al meciului a venit în minutul 55, atunci când Gustavo i-a așezat perfect balonul lui Baiaram în interiorul careului, iar acesta a plasat elegant mingea în poartă.

Ardelenii au prins curaj și au reușit să introducă mingea în poarta lui Pigliacelli. Golul lui Irobiso a fost însă anulat pentru o poziție de offsaid. Egalitatea putea fi restabilită în minutul 79 când, după un fault în careu comis de Screciu, s-a acordat lovitură de la 11 m. Chamed a executat slab și Pigliacelli a respins.

Finalul a fost tensionat, Izota de la Gaz Metan a fost eliminat pentru un cot aplicat în plină figură lui Mateiu. Și alb-albaștrii au terminat în 10, Mateiu a fost transportat cu salvarea la spital.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Screciu (84, Căpăţînă), Bancu – Nistor (76, M.Constantin), Fedele (65, Mateiu), Vînă (46, Baiaram) – Gustavo, Markovic (65, Koljic), Cîmpanu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Gaz Metan Mediaş: Vîlceanu – De Moura (69, Chamed), De Sousa, Matricardi, Velisar (73, Trif) – Pereira, Filip, Iancu – Grădinaru, Irobiso (73, Sarr), Deaconu (70, Morar). Antrenor: Mihai Teja.