Bundesliga: Leipzig a făcut instrucție cu Stuttgart

0
497

RB Leizpig a învins fără probleme pe VfB Stuttgart, scor 4-0, vineri seara, în prima partidă din runda cu numărul 2 din Bundesliga.

Szoboszlai a prins un șut de senzație din colțul careului (41). Gazdele și-au mărit avantajul la 18 secunde după reluare, la o fază în care șvabii nu au atins balonul. Suedezul Forsberg l-a învins pe  Müller cu un șut din interiorul careului. S-a făcut 3-0 în minutul 52, Szoboszlai a înscris cu un șut din lovitura libera lateral stanga. În minutul a marcat 65 și Andre Silva, portughezul a transformat o lovitură de la 11 m acordată pentru un henț.

Leipzig: Gulacsi – Klostermann, Orban (Mukiele, 76′), Simakan, Gvardiol – Adams, Haidara (Sabitzer, 69′) – Szoboszlai (Laimer, 69′), Forsberg (c), Nkunku (Poulsen, 82′) – Silva (Hwang, 69′). Antrenor: Jesse Marsch.

Stuttgart: Müller – Mavropanos (Stenzel, 84′), Anton, Kempf – Massimo, Klement (Millot, 73′), Endo (c), Sosa – Förster (Thommy, 81′), Klimowicz (Kalajdzic, 73′) – Al Ghaddioui (Didavi 46′). Antrenor: Pellegrino Matarazzo.