Universitatea Craiova a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de FC Botoşani, în etapa a III-a a Ligii 1.

Gazdele, la debutul în campionat al antrenorului Laurenţiu Reghecampf pentru ”alb-abaştri”, a deschis scorul prin Gustavo Vagenin, în minutul 40. Oaspeții au întors scorul în debutul reprizei secunde, în decurs de doar 5 minute, prin golurile lui Hervin Ongenda (49) şi Enriko Papa (53).

Craiova a avut șansa egalării în mai multe rânduri, însă portarul Pap a făcut adevărate minuni între buturi.

Universitatea Craiova rămâne cu o victorie în campionat în trei etape şi patru meciuri consecutive fără victorie în toate competiţiile.

Univ. Craiova: Lazar – Vlădoiu, Bălașa (63, Fedele), M.Constantin, Bancu – Nistor, Mateiu (53, Screciu), Vînă (53, Cîmpanu) – Gustavo, Koljic, Baiaram (55, Ofosu).
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

FC Botoșani: Pap – Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu – Chindriș, Edjouma – Papa, Ongenda (90+2, Patache), Florescu (84, Fili) – Roman (69, Sila).
Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonașe galbene: Bălașa, Vînă, Vlădoiu, M.Constantin, Screciu / Ongenda, Croitoru (antrenor), Racovițan, Ţigănaşu, Pap

Arbitri: Horațiu Fesnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei;R –  Horia Mladinovici.