Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Georgiei cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, într-un meci amical.

La pauză a fost 0-0, dar tricolorii au terminat prima repriză în inferioritate numerică. Florin Tănase a fost elminat în minutul 42, după ce i-a aplicat lui Grigol Chabradze un cot în piept.

Gruzinii au prins curaj după pauză și au reușit să deschidă scorul în minutul 61. Georges Mikautadze l-a învins pe Vlad cu un șut din interiorul careului după incursiunea lui Kiteişvili. România a avut şansa egalării, dar Răzvan Marin a executat lamentabil un penalty (65), şutând mult peste poartă, după ce Andrei Ivan a fost faultat în careu de Kvirkvelia.

Oaspeții au lovit din nou în minutul 71, la capătul unui contraatac, Ghiorghi Aburjania, lăsat liber în marginea careului mic, reluând la colţul scurt centrarea lui Lobjanidze.

Golul de onoare al tricolorilor a fost înscris de Andrei Ivan, în minutul 78, cu un şut în forţă la colţul scurt, după o pasă excelentă oferită de Sorescu.

România: Vlad – Sorescu, Chiricheş (c), Nedelcearu, C.Ganea –  (Cicâldău, 58), 18. Răzvan Marin (Stanciu, 77), Maxim (Budescu, 58) – Hagi (, 77), Alibec (Ivan, 58), Tănase. Selecţioner: Mirel Rădoi.

Georgia: Kupatadze – Ceabradze, Hociolava, Kvirkvelia, Azarovi – Şenghelia (Lobjanidze, 57), Kvekveskiri (Kiteişvili, 57), Aburjania (Gvilia, 81), Okriaşvili (c; Kaşia, 66),  Dauşvili – Mikautadze (Zivzivadze, 71). Selecţioner: Willy Sagnol.