Baschet: Victorie la pas cu Miercurea Ciuc

0
325

Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a învins pe CSM VSKC Miercurea Ciuc, sâmbătă, în sala Dinamo din București, într-un meci din turneul 11 al Ligii Naționale de baschet masculin –  scor 88-74.

Formația antrenată de Aco Todorov a câștigat primul sfert al întâlnirii cu 23-19, iar la pauza mare, după un parțial încheiat la egalitate (20-20), s-a intrat cu 43-39 în favoarea alb-albaștrilor. Craiovenii s-au aflat la timonă și în partea a doua a jocului,  cu ambele sferturi adjudecate la o diferență de 5 puncte (20-15, 25-20).

Goran Filipovic a totalizat 25 de puncte și 6 recuperări, Mo Pratt a terminat în double-double, cu 11 puncte și 12 recuperări, Dragoș Diculescu a adăugat 15 puncte, iar Jonathan Person a avut 11 puncte.

SCM U Craiova joacă mâine, tot de la oa 16.00, în compania celor de la CSM Focșani.