Echipa masculină de baschet SCM Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins Steaua București, în Final 8 CR de la Cluj-Napoca. Soarta partidei s-a decis după două reprize de prelungire, scor 82-78.

Meciul de baschet masculin dintre SCM Craiova si CSA Steaua Bucuresti în Cupa Romaniei, sambata 6 martie 2021, la BT Arena din Cluj Napota. © Action Foto / Mircea Rosca

Trupa lui Aco Todorov a controlat primul parțial al întâlnirii din BT Arena și a avut 10 puncte avans după primele 10 minute de joc (18-8). Craiova a urcat ecartul la 13 puncte, însă bucureștenii au redus din diferență, pentru 34-27 la pauza mare în favoarea oltenilor.

Cu Eugen Ilie pe banca tehnică, fost secund la gruparea din Bănie, a egalat situația pe tabela de marcaj înainte de ultima secvență a partidei, 45-45. Echilibrul s-a menținut în sfertul 4, niciuna dintre combatante nu a reușit să se desprindă decisiv, astfel că după 40 minute de joc a fost de 57-57.

Steaua a avut 5 puncte avans în debutul primei reprize de prelungiri, 62-57, însă craiovenii nu au cedat inițiativa și s-a intrat în a doua repriză de prelungiri, după 69-69. A fost rândul Craiovei să aibă un run de 5-0, bucureștenii au egalat, însă formația antrenată de Aco Todorov a fost mai activă în final și partida s-a încheiat cu scorul de 82-78.

Monyea Pratt a bifat 20 puncte, 12 recuperări, 10 pase decisive, Payton Henson a terminat cu 19 puncte, 9 recuperări, 5 pase decisive, 3 intercepții, Jonathan Person a totalizat 16 puncte.

Statistic, Craiova a avut medii de 44 % la aruncările de 2 puncte, 26 % la aruncările din spatele semicercului și 68 % de la linia de libere.

Craiova va juca în semifinalele Cupei României cu CSO Voluntari, formație care a trecut dramatic de BCMU Pitești, scor 75-74. Meciul este programmat duminică, de la ora 18.00.