Werder Bremen a câștigat cu scorul de 2-1 meciul disputat pe teren propriu cu Eintracht Frankfurt, vineri, în primul meci al etapei cu numărul 23 din Bundesliga.

„Vulturii” au condus la pauză cu 1-0. Andre Silva a marcat din nou pentru Eintracht, cu lovitură de cap, în minutul 9. A fost al 19-lea gol reușit de portughez în actuala stagiune.

Werder a revenit în partea a doua și a marcat de două ori. Gebre Selassie şi Sargent au înscris pentru echipa condusă de Florian Kohfeldt, în minutele 47, respectiv 62. Ambele goluri au fost validate după asistența VAR.

Bremen: Pavlenka – Veljkovic, Toprak, Friedl – Gebre Selassie (c), Eggestein, Möhwald (Groß 90+5′), Agu – Schmid (Bittencourt 79′), Rashica (Mbom 86′) – Sargent (Füllkrug 79′).
Antrenor:
Florian Kohfeldt.

Frankfurt: Trapp – Tuta, Hasebe (c), Hinteregger – Durm (Barkok 65′), Sow, Rode (Hrustic 65′), Kostic – Kamada (Jovic 65′), Younes – Silva.
Antrenor: Adi Hütter.

Sâmbătă se joacă următoarele partide:

16:30 Bayern München – FC Köln (Digi Sport 3, Telekom Sport 4)
16:30 Borussia Dortmund – Arminia Bielefeld (Digi Sport 4)
16:30 VfB Stuttgart – Schalke
16:30 Wolfsburg – Hertha Berlin
19:30 RB Leipzig – Borussia Mönchengladbach (Digi Sport 3, Look Sport 3, Telekom Sport 4)