Sala de scrimă „Ana Pascu”, din București, a găzduit astăzi finala Campionatului Național de spadă pentru seniori. Nu mai puțin de 53 de spadasini s-au înscris pe listele de concurs și au participat la asalturile de astăzi.

FOTO: Federația Română de Scrimă

Mario Persu, legitimat la  CS Universitatea Craiova, a câștigat titlul național la spadă, după ce a reușit să-l învingă în finală pe campionul 2021 al floretei, sătmăreanul Benjamin Bodo, legitimat la CSU Politehnica Timișoara, scor 15-11.

Craioveanul a trecut în semifinalele competiției de dinamovistul Adrian Dabija, iar Bodo l-a învins în penultimul act al competiției pe David Statie de la Dinamo București.

REZULTATELE COMPLETE:

TURUL 1:

  • Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-11
  • Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Burghelea (Steaua) 15-8
  • Adrian Dabija (Dinamo) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-4
  • Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-13
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Monea (Farul Constanța) 15-6
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Tudor Zărnescu (Steaua) 15-14
  • Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Horia Nistor (Farul Constanța)
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefan Baciu (Steaua) 15-8
  • Liviu Pascu (CSM Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-9
  • David Biro (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-11
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-13
  • Mihail Oprea (CSU Craiova) – Ștefan Jianu (CSM Craiova) 15-2
  • Dorin Băzăvan (Dinamo) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13
  • Daniel Popa (Steaua) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS București) 15-7
  • Sebastian Tirman (Steaua) – Andrei Papp (Farul Constanța) 15-11
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-14
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Dimu Purcărea (Farul Constanța) 15-2
  • Bogdan Negraia (Dinamo) – Cătălin Buciumenu (ACS Engarde București) 15-6
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-5
  • Tatian Bolboceanu, Marius Badea, Mihăiță Barcan, Alin Mitrică, Mario Persu, Răzvan Crăciun, Lucian Ciovică, Szabolcs Szabo, David Statie, Rareș Marghescu, Lehel Nagy, Anton Cîmpan, Alexandru Oroian s-au calificat direct în 16-imi

16-IMI:

  • Tatian Bolboceanu (CSU Craiova)Alin Sbîrcia (CSU Craiova) 15-10
  • Adrian Dabija (Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-4
  • Marius Badea (Steaua) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-8
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova)Mihăiță Barcan (CSM Craiova) 15-13
  • Alin Mitrică (CSU Craiova) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-11
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Răzvan Crăciun (Steaua) 15-9
  • Lucian Ciovică (CSU Craiova) Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-11
  • David Biro (CSU Craiova) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-13
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-14
  • David Statie (Dinamo) – Dorin Băzăvan (Dinamo) 13-12
  • Rareș Marghescu (Steaua) – Daniel Popa (Steaua) 15-9
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Sebastian Tirman (Steaua) 15-7
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-11
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (Dinamo) 15-5
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-14

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Adrian Dabija (Dinamo) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-3
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Marius Badea (Steaua) 15-11
  • Mario Persu (CSU Craiova)Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-8
  • Lucian Ciovică (CSU Craiova)Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-7
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-10
  • David Statie (Dinamo) – Rareș Marghescu (Steaua) 15-9
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-7
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Adrian Dabija (Dinamo) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-6
  • Mario Persu (CSU Craiova)Lucian Ciovică (CSU Craiova) 15-10
  • David Statie (Dinamo) – Ioan Constantinescu (Dinamo) 15-10
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) 15-14

SEMIFINALE:

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Adrian Dabija (Dinamo) 15-11
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – David Statie (Dinamo) 15-10

FINALA

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) 15-11

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.