Atletism: Sportivii craioveni s-au întors cu medalii de la Campionatul Național de Marș

0
652

Sâmbătă, 20 februarie 2021, la Timișoara a avut loc ediția de iarnă a Campionatului Național de Marș. Concursul s-a disputat în jurul Stadionului „Dan Păltinișanu” și a fost dedicat următoarelor categorii de sportivi: seniori, tineret (U23), juniori 1 (U20), juniori 2 (U18), juniori 3 (U16) și copii 1 și 2.

La competiția de pe Bega, sportivii de la craioveni au urcat de 4 ori pe podiumul de premiere.

Diana Lătăreţu (CSM Craiova) a devenit campioană națională în proba de 10 km, fiind înregistrată cu timpul de 52:39.53. Medalie de aur a câștigat și Teodor Hucan, legitimat la CSM Craiova, la 3 km, terminând cursa cu timpul de 16:46.27. (C1)

Maria Mihaela Coman, aflată în dublă legitimare, CSU Craiova – LPS Petrache Trișcu, a terminat pe locul 2 cursa de 3 km (C1), cu timpul de 15:44.05.

De asemenea, echipa de senioare a clubului CSM Craiova, alcătuită din Mădălina Stefania Domnu, Ionela Cerasela Olteanu şi Ionela Alina Bățilă au luat medaliile de bronz la 20 km.

Au participat 128 de sportivi, dintre care 86 la feminin si 42 la masculin, din 21 de cluburi.