RB Leipzig a învins cu scorul de 2-1 pe Augsburg, vineri seara, în prologul etapei a 21-a din Bundesliga.

Dani Olmo a ratat în minutul 35 o lovitură de la 11 m, însă penalty-ul a fost repetat și de data aceasta spaniolul lui Leipzig a transformat cu siguranță. S-a făcut 2-0 cu două minute înainte de pauză. Nkunku a trimis în plasă pasa lui Poulsen. Și bavarezii au beneficiat de o lovitură de la 11 m, iar Daniel Caligiuri a redus din handicap (76).

„Taurii” s-au apropiat la 4 puncte de prima poziţie, însă Bayern joacă luni, în propriul fief, în compania celor de la Arminia Bielefeld.

Leipzig: Gulacsi (c) – Klostermann, Orban, Halstenberg – Mukiele (Konate 63′), Haidara (Sörloth 85′), Kampl (Adams 63′), Angelino – Olmo (Sabitzer 76′), Nkunku – Poulsen.
Antrenor: Julian Nagelsmann.

Augsburg: Gikiewicz – Oxford, Gouweleeuw (c), Suchy (Niederlechner 79′) – Gumny, Strobl (Richter 79′), Gruezo (Khedira 71′), Pedersen – Caligiuri, Benes (Vargas 63′) – Hahn.
Antrenor: Heiko Herrlich.