West Bromwich Albion (WBA) a câștigat cu scorul de 3-2 meciul disputat în deplasare, sâmbătă, pe terenul lui Wolves.

West Brom a deschis scorul la Wolverhampton, însă “lupii” au întors scorul în finalul primei reprize, astfel că la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1 în favoarea echipei antrenate Nuno Espírito Santo. Pereira a marcat din lovitură de la 11 m pentru oaspeți, în minutul 8. Golurile gazdelor au fost înscrise de Silva (38) și Boli (43).

Oaspeții au revenit în avantaj după primele 10 minute din partea a doua a doua a jocului. Ajayi a restabilit egalitatea în minutul 52, cu o lovitură de cap, după o aruncare de la margine, prelungită pe spate de Bartley, iar Pereira a făcut „dubla” tot dintr-o lovitură de la 11 m.

Nu s-a mai întâmplat nimic până la final, iar Big Sam a obținut prima victorie la cârma celor de la WBA.

Leicester a urcat provizoriu pe locul secund în clasamentul campionatului de fotbal al Angliei, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, Southampton.

“Vulpile” au deschis scorul în prima parte a jocului, prin James Maddison (37), iar apoi şi-au majorat avantajul în prelungirile reprizei secunde, prin Harvey Barnes (90+5).

Chelsea a învins, sâmbătă seara, în deplasare, cu scorul de 1-0, Fulham. Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 44, când a fost eliminat Robinson.

Golul victoriei a fost marcat de Mason Mount, în minutul 78, după o respingere greșită a portarului Areola.

West Ham United a câștigat cu scorul de 1-0 meciul disputat pe teren propriu cu Burnley.

Michail Antonio a marcat în minutul 9 unicul gol al întâlnirii. Atacantul gazdelor a finalizat cu un șut pe jos, la colțul drept al porții adverse.

Tot cu 1-0 s-a impus și Brighton la Leeds United. Neal  Maupay a înscris în minutul 17 din pasa lui Mac Allister.

Duminică sunt programate trei partide. Meciul dintre Aston Villa și Everton a fost amânat din cauza cazurilor de Covid-19 din tabăra gazdelor. Meciurile din Premier League se văd în direct pe Eurosport 1.