Universitatea Craiova a terminat la egalitate meciul disputat pe teren propriu în compania celor de la Sepsi Sf.Gheorghe, scor 0-0, contând pentru prima etapă a returului Ligii 1.

Pe un teren greu, acoperit în multe zone cu zăpadă (la Craiova a nins abundent cu două ore înainte de începerea partidei) alb-albaștrii s-au chinuit să ajungă la poarta lui Niczuly. Oaspeții au avut singura șansă a primei reprize. Dan Nistor a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Fofana.

Singura șansă a Craiovei a venit abia în minutul 60. Ivan a centrat de pe partea dreaptă, Mamut a lăsat mingea să treacă, iar mingea a ajuns la Cicâldău, care a trans însă exact pe direcția portarului advers.

Ambele echipe au terminat meciul în inferioritate numerică. Screciu a fost eliminat în minutul 81, iar Fofana a văzut două cartonașe roșii la aceeași fază.

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu – Nistor (63, Căpățână), Screciu, Cicâldău (84, Mateiu) – Bărbuţ (46, Ivan), Mamut, Ofosu (84, Baiaram). Antrenor: Corneliu Papură.

Sepsi: Niczuly – Csiszer, Bouhenna, Mitrea, Ştefan – Aganovic, Vaşvari (90+1, Deligiannidis), Fofana, Achahbar (46, Nouvier) – L. Fulop (56, Bajrovic; 86 Kovacs), Petrila (46, Golofca). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonașe galbene: Vlădoiu, Screciu, Mamut / Golofca, Csiszer, Fofana (2)

Cartonașe roșii: Screciu (81) / Fofana (90+1)