SCM Universitatea Craiova a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de CSM Focșani în meciul doi al turneului 4 din Liga Națională de baschet masculin. A fost 92-90 pentru gruparea olteană, 77-77 după primele 40 de minute.

Craiova a dominat prima parte a meciului și a intrat la pauza mare cu un ecart de 17 puncte, 47-30. Oaspeții au oferit o replică impresionantă în repriza secundă și au aruncat meciul în overtime după o aruncare de la distanță în ultimele secunde din al patrulea sfert.

Chiar dacă Focșani a preluat conducerea în prelungiri, Craiova a avut un run de 9-2 și s-a instalat definitiv la conducere.

Goran Filipovic a totalizat 25 puncte, 6 recuperări, 6 pase decisive, Dino Cinac a adăugat 19 puncte, iar Monyea Pratt a terminat cu 14 puncte, 8 recuperări.

SCM U Craiova are 4-2 la general, iar vineri, de la ora 19.00, va întâlni pe Dinamo București, tot în Sala Polivalentă.