Fotbal | Bundesliga: Schimbare de lider în Germania

0
229

Bayer Leverkusen a urcat pe primul loc în Bundesliga, duminica, după victoria obţinută pe teren propriu, contra Hoffenheim, scor 4-1.

Leon Bailey a reușit o „dublă” în minutele 4 și 27. Christoph Baumgartner a redus din diferență în minutul 50, însă Florian Wirtz a refăcut diferența de două goluri după cinci minute.

Oaspeții au terminat meciul cu doi oameni mai puțin pe teren, Florian Grillitsch și Stefan Posch au fost eliminați pentru cumul de cartonașe galbene.

În minutul 90+1, Lucas Alario a transformat o lovitură de la 11 m și a stabilit scorul final, 4-1 pentru Bayer.

Formația antrenată de Peter Bosz are un punct avans față de Bayern Munchen și RB Leipzig.

Schalke a fost la câteva secunde să obțină în sfârșit o victorie în Bundesliga. Augsburg a egelat în minutul 90+3, în inferioritate numerică, grație golului marcat de Marco Richter.

Meciul de pe WWK Arena din Augsburg s-a terminat 2-2. Gazdele au condus cu 1-0 la pauză, Suat Serdar și-a trimis mingea în propria poartă (32). „Minerii” au întors scorul în partea a doua a jocului, prin Benito Raman (52) și Nassim Boujellab (61).

Schlake nu a mai câștigat un meci în Bundesliga de 28 de partide.

Marți și miercuri se joacă meciurile etapei cu numărul 12.