Echipa Națională a României a remizat, miercuri seară, la Belfast, scor 1-1 (0-0), cu selecţionata Irlandei de Nord, în ultima etapă a Grupei 1 a Diviziei B din cadrul Ligii Naţiunilor.

Egalul obținut de tricolori, coroborat cu înfrângerea Rusiei la Belgrad (5-0 pentru Serbia), a urcat reprezentativa antrenată de Mirel Rădoi în urna 2 valorică în preliminariile Campionatului Mondial din Qatar 2022.

Tricolorii au fost conduși, după golul lui Boyce, din minutul 56. Eric Bicfalvi a adus egalitatea pe tabela de marcat cu 9 minute înainte de finalul partidei. Mingea  a circulat pe traseul Răzvan Marin – Florin Tănase, ultimul i-a pasat în centrul careului lui Bicfalvi iar acesta din urmă a reluat elegant cu stângul, plasat, la colțul scurt.

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – Ballard J.Evans, Cathcart – Kennedy (66, Lewis), McNair, Smith (79, Smith), McCain, Dallas – Magennis (79, McLaughlin), Boyce (66, Washington).
Antrenor: Ian Baraclough.

România: Tătărușanu – Nedelcearu, I. Cristea, Toșca (75, Bicfalvi) – Crețu (46, Mogoș), R. Marin, Nistor, Camora – Man (64, Maxim), Alibec (87, Al.Băluță), Fl. Tănase (87, Cr.Tănse).
Antrenor: Mirel Rădoi.

În celălalt meci din grupă, Austria – Norvegia 1-1. Pentru gazde a marcat Adrian Grbic (90+4), nordicii au punctat prin Ghayas Zahid, în minutul 61.