România s-a impus în meciul amical cu Belarus, 5-3, miercuri seara, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.

România a condus la pauză cu scorul de 4-0 și a mai marcat încă o dată în debutul reprizei secunde. Oaspeții apoi de trei ori la rând și au ratat și o lovitură de la 11 m.

Bogdan Mitrea, debutant în apărarea României, a deschis scorul în minutul 11, iar Răzvan Marin a transformat fără probleme un penalty 9 minute mai târziu. Ionuț Nedelcearu a făcut 3-0 în minutul 31, iar George Pușcaș a stabilit scorul primei reprize.

În minutul 55, Nedelcearu a făcut „dubla” relunând în plasă o minge respinsă de portarul oaspeților.

Bielorușii au prins curaj după efectuarea schimbărilor și au marcat de 3 ori, prin Kendysh 63, Bakhar 80 și Klimovich 90+2.

La scorul de 5-2 Mitrea a comis un fault în careu, dar Lazar a apărat lovitura de la 11 metri executată de Yablonski.

ROMÂNIA – BELARUS 5-3

Au marcat: Bogdan Mitrea (11), Răzvan Marin (19), Ionuț Nedelcearu (31, 55), George Pușcaș (44) / Kendysh (63), Bakhar (80), Klimovich (90+2)

ROMÂNIA: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toșca (Cristea, 46) – Mogoș (V. Crețu, 69), Marin (Bicfalvi, 69), Nistor, C. Ganea – Man (Băluță, 57), Pușcaș (Alibec, 57), Tănase (Maxim, 57).
Selecționer: Mirel Rădoi.

BELARUS: Chichkan – Pechenin, Naumov (Yuzepchukh, 46), Polyakov, Bordachev – Ebong (Stasevich, 62), Maevski (Yablonski, 62), Khachaturyan, Bakhar – Kendysh, Laptev (Skavysh, 62).
Selecționer: Mikhail Markhel.