Rennes este lider în Franța după disputarea etapei cu numărul 5. Formația antrenată de Julien Stephan a acumulat 13 puncte, cu două mai mult decât Lille și 3 față de alte patru echipe, despărțite de golavetaj: Montpellier, St.Etienne, Monaco și Lens.

Rennes s-a impus în meciul disputat sâmbătă, în deplasare, scor 3-0, în compania celor de la St.Etienne. Au marcat: Aguerd 33, Guirassy 52 și Hunou 89.

Finalistă a Ligii Campionilor, PSG își revine după startul nefast de campionat. Echipa antrenată de Thomas Tuchel a învins duminică seara la Reims, scor 2-0, prin dubla lui Icardi din minutele 9 și 62.

AS Monaco a terminat meciul disputat pe teren propriu contra celor de la Strasbourg cu doi oameni mai puțin pe teren, dar a rezistat până la final și a câștigat în cele din urmă cu scorul de 3-2.

Cu jucătorul român Alex Dobre lăsat în afara lotului, Dijon a bifat primul punct în actuala stagiune. Echipa lui Stephane Jobard a remizat pe teren propriu cu Strasbourg, scor 2-2.

După victoria de la Paris, Marseille nu a mai câștigat nicio partidă. A venit  înfrângerea de acasă cu St.Etienne, restanța din prima rundă; egalul din etapa precedentă cu Lille, meci jucat tot pe „Velodrom”, iar sâmbătă seara, în al treilea meci consecutiv jucat în propriul fief, formația antreantă de Andre Villas-Boas a terminat la egalitate meciul disputat cu Metz, 1-1. Golul egalizator a venit în minutul 90+5 !

Dijon – Montpellier 2-2
Dina 8, Ecuele 60 / Delort 50, Savanier 90-pen.
Monaco – Strasbourg 3-2 (Tchouameni 55 și Diasi 67, ambii de la gazde, au fost eliminați)
Ben Yedder 9, 53, Aguilar 45+1 / Chahiri 46, Ajorgue 70-pen.
Nîmes – Lens 1-1