Mijlocaşul român Claudiu Bumba a marcat un gol pentru echipa Kisvarda, învingătoare cu 4-2 în faţa lui Ujpest, duminică, în etapa a patra a campionatului de fotbal al Ungariei.

Bumba a avut o evoluţie de excepţie, după ce a deschis scorul, în minutul 11, pasând decisiv la celelalte goluri ale oaspeţilor semnate de Slobodan Simovic (24), Tamas Rubus (59) şi Niko Datkovic (64), fostul fundaş al Universităţii Craiova. Pentru gazde au marcat Antonio Perosevic (28, 40).

Fostul jucător al lui celor de la ASA Tg.Mureș și Dinamo a primit un cartonaș galben în minutul 90.

ÚJPEST FC – KISVÁRDA 2–4 (2–2)

ÚJPEST: Banai – Csongvai (Junior Tallo, 65.), Máté, Baosics, Pauljevics (Szakály, 83.) – Onovo, Mitrovics – Simon, Nwobodo, Bacsa (Katona, 72.) – Perosevic. Antrenor: Predrag Rogan.

KISVÁRDA: Dombó – Melnik, Datkovic, Rubus (Kravcsenko, 65.), Hej – Lucas, Szimovics – Navrátil (Karaszjuk, 82.), Bumba, Camaj (Sassá, 46) – Viana. Antrenor: Supka Attila.