Handbal: Vâlcea, răpusă la Brest

0
510

SCM Rm. Vâlcea a fost învinsă cu scorul de 28-21 de Brest, în meciul de debut în noul sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin.

Formația antrenată de Florentin Pera a mers cap la cap cu formația franceză timp de 40 de minute. A fost 12-12 la pauză, după ce oltencele au condus în prima repriză cu 9-6.

În minutul 40, la scorul de 16-16, gazdele au marcat de 4 ori la rând fără să mai primească gol și s-a desprins astfel decisiv pe tabela de marcaj. Vâlcea nu a mai avut puterea să revină, iar Brest a crescut diferența până la final.

Brest Bretagne – SCM Rm. Vâlcea 28-21 (12-12)

BREST: Darleux, Toft – Gullden 1, Pop-Lazic 7, Gros 8, Lassource, Loseth 2, Niakate 3, Kobylinska 1, Coatanea 3, Catani, Jaukovic, Mauny 2, Lagattu, Foppa 1, Fofana.

VÂLCEA: Ciucă, Batinovic – Norgaard 3, Lopez 4, Glibko 3, Trifunovic 2, Nikolic 1, Liscevic 1, Gonzalez 1, Minevskaja, Fernandez 3, Florica, Dăscălete, Aardahl 1, Elghaoui 2, Marin.

Pentru fosta campioană a României urmează meciul de pe teren propriu cu danezele de la Odense.