Pandurii Târgu Jiu a rezistat doar o repriză în fața celor de la Turris Turnu Măgurele, sâmbătă dimineața, într-un meci din etapa a treia a Ligii 2.

Formația lui Erik Lincar s-a impus de o manieră categorică, scor 5-0, după un meci pe care l-au controlat în totalitate. Fostul pandur Albert Voinea (42, 58) și Adrian Niță (71, 90+3) au reușit câte o dublă, iar Ștefan Blănaru a înscris cu capul în minutul 81.

Pentru trupa lui Călin Cojocaru urmează meciul de la Chiajna, în vreme ce Turris va juca tot în deplasare, cu Rapid.

Pandurii: Aldescu – Cuțitoiu (c), Gal, Pleșa, Vasilescu – Dobre (60, Goma), Remacle – Zaborowski (74, Vaida), Velcotă, Bunga – Tănăsoiu (56, Costa). Antrenor: Călin Cojocaru.

Turris: Duțu – Buleică, Sălcianu, Ispas (12, Pîrvulescu), Mitrea – Pană (c), Cioinac, L.Mihai (71, Neacșu) – Voinea (71, Blănaru), Voicu, Sima (55, Niță). Antrenor: Erik Lincar.

Nebunie de meci la Recea, Viitorul Pandurii a învins nou-promovata FC Comuna Recea cu scorul de 4-3.

Pentru gazde au marcat Marius Coman (1), Adrian Micaș (66) și Adran Bailha (86). Golurile echipei antrenate de Flavius Stoican au fost înscrise de Andrei Dragu (8), Daniel Paraschiv (12), Alexandru Gîrbiță (54) și Andrei Șerbănescu (84).

Gorjenii vor juca runda următoare pe teren propriu cu FCU Craiova, iar maramureșenii vin în Oltenia pentru meciul de la Slatina.

Fotbal Comuna Recea: Bota (c) – Lihet, Cordoș, Urs, Ispas – Szecui, Micaș, Brata (46, Mărieș), Lung – Luboya (46, Balha) – Coman. Antrenor: Ciprian Danciu.

Viitorul Pandurii: Bodea – Ciul, Băican, Copaci (66, Core), Dragu – Prejmerean, Chiorean (c), Șerbănescu, Cioiu – Gîrbiță, Paraschiv (69, Mitrică). Antrenor: Flavius Stoican.