SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat Cupa României la handbal feminin, după ce a trecut în finală de CSM București, scor 22-19, în Sala Polivalentă din Capitală. După acest rezultat, vâlcencele au intrat și în posesia SuperCupei României.

SCM RM.VÂLCEA | FOTO: IMAGE PLUS

Fetele lui Florentin Pera au avut o primă repriză de vis și au intrat la pauză cu un incredibil 15-7 ! Cu o apărare solidă și o Marta Batinovic în mare formă, „tigroacele” nu au avut nicio șansă

În partea secundă, CSM București a început o cursă de urmărire și a reușit să reducă ecartul de pe tabela de marcaj la doar două lungimi, insuficent însă pentru a mai spera la o minune.

Cristina Neagu a fost golgheterul turneului Final Four, Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună apărătoare, Marta Batinovic, cel mai bun portar, iar Marta Lopez, MVP-ul competiției.

SCM Rm. Vâlcea – CSM București 22-19 (15-7)

VÂLCEA: Batinovic, Ciucă – Glibko 5, Lopez 4, Liscevic 3, Aardahl 3, Fernandez 2, Nikolic 2, Elghaoui 1,  Minevskaja 1, Florică 1

CSM: Dedu, Grubisic – Neagu 7, Omoregie 4, Pintea 2, Lazovic 2, Martin 2, Barbosa 1, Klikovac 1.

De menționat și scorul din finala mică, Gloria Buzău a învins pe Rapid București cu scorul de 22-17 (14-8).