Sevilla a cucerit trofeul Europa League, vineri seară, după finala cu Inter Milano, scor 3-2.

Andaluzii au demonstrat încă o dată că sunt specialiștii acestei competiții, cu 6 trofee din 6 finale jucate în 15 ani. Dintre aceste trofee, două au fost când competiția se chema Cupa UEFA.

Meciul a început în forţă şi Inter a deschis scorul după doar cinci minute, prin belgianul Romelu Lukaku, din penalty, tot el obţinând lovitura de pedeapsă, după un fault al lui Diego Carlos asupra sa.

Avantajul echipei lui Antonio Conte a durat doar 7 minute, pentru că De Jong a egalat cu capul din centrarea lui Jesus Navas. Tot De Jong și-a adus și echipa în avantaj, belgianul a punctat tot cu o lovitură de cap. După alte două minute, Godin a egalat pentru Inter, iar la cabine s-a intrat la egalitate, scor 2-2.

În partea secundă, Lautaro și Gagliardini au ratat în aceeași fază, iar la cealaltă poartă Reguilon a șutat în plasa laterală. Lukaku a ratat din poziție unu la unu cu Bono.

Sevilla a trecut în avantaj în minutul 74, când mingea trimisă din foarfecă de Diego Carlos, care se ducea pe lângă poartă, a fost deviat de Lukaku în propria poartă.