Fotbal | Premier League: Victorii pentru Liverpool și City

0
175

Liverpool își menține diferența de 23 de puncte și după etapa cu numărul 34 din Premier League.

Cormoranii au câștigat cu scorul de 3-1 pe Brighton. Salah (6) și Henderson (8) au făcut repede 2-0, iar gazdele au redus din direfență în prelungirile primei reprize, grație golului marcat  de Leandro Trossard. Salah a mai marcat o dată în minutul 76 și a stabilit scorul final.

Chiar dacă a pierdut titlul, Manchester City încearcă să salveze imaginea unui sezon de Premier League mai puțin reușit prin rezultate spectaculoase. Echipa lui Pep Guardiola a câștigat, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-0.

Pentru „cetățeni” au marcat: Gabriel Jesus 10, Riyad Mahrez 21, Ritchie 58-autogol, David Silva 65 şi Raheem Sterling 90+1.

Sheffield a câștigat cu 1-0 meciul disputat în compania lui Wolves. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutulJohn Egan în al treilea minut de prelungire.

Burnley a învins la limită, scor 1-0, pe terenul lui West Ham, iar „ciocănarii” au emoții în privința locului în Premier League.. Jay Rodriguez a înscris pentru oaspeți în minutul 38.

Joi se dispută ultimele trei partide ale rundei, două dintre acestea fiind transmise în direct pe Eurosport 1.