„Balaidos” rămâne teren interzis pentru Barcelona. Catalanii nu au reuşit să obţină decât o remiză, 2-2 cu Celta Vigo, deşi a condus în două rânduri, cu 1-0 şi 2-1.

Barcelona nu a mai câștigat din 2015 pe terenul din Vigo.

Luis Suarez a deschis scorul după 20 de minute, însă gazdele au egalat în minutul 50, prin rusul Fedor Smolov, după o pasă cu călcâiul al lui Yokuslu. Barca a preluat din nou conducerea în minutul 67, când Suarez a reușit dubla după o pasă de la același Messi.

Aspas a adus egalitatea cu două minute înainte de final dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Barcelona putea chiar pierde meciul de la Vigo, Ter Stegen a parat incredibil șutul lui Nolito din 2 metri.

Atletico Madrid și-a consolidat locul 3 în La Liga, după ce a reuşit să se impună, sâmbătă seară, pe teren propriu, 2-1 cu Alaves.

Saul a deschis scorul în minutul 56, iar Diego Costa a mărit avantajul gazdelor dintr-o lovitură de la 11 m (71). Oaspeții au marcat tot de la punctul cu var, Joselu a înscris în minutele de prelungire.

Osasuna a câștigat în minutul 90+6 meciul jucat pe teren propriu cu Leganes. Primele două goluri ale partidei au fost de generic. Enric a deschis scorul din foarfecă laterală, după o fază cu 13 pase consecutive ale gazdelor, iar Javier Aviles a prins un șut de senzație care l-a lăsat fără replică pe Juan Perez. Tot Enric a adus victoria gazdelor în ultimul minut de prelungire.

Athletic Bilbao s-a impus cu scorul 3-1 în meciul de pe teren propriu cu Mallorca.

Gazdele au avut 2-0 după golurile marcate de Garcia (16-11 m) și Sancet (24), iar ospeții au redus din diferență tot după un penalty, Budimir a readus pe Mallorca în joc în minutu 70. Asier Villalibre a risipit orice emoție a gazdelor și meciul s-a terminat 3-1.