Fotbal | La Liga: Atletico Madrid învinge la limită pe Valladolid. Espanyol pierde acasă cu Levante, Bilbao câștigă cu Betis, remiză între Getafe și Eibar

0
154

Sâmbătă s-au disputat patru partide din runda cu numărul 30 din La Liga. Ultimele jocuri se dispută duminică, în direct pe canalele de sport din România.

Espanyol Barcelona a cedat sâmbătă, pe teren propriu, cu 1-3, contra celor de la Levante,  iar gruparea catalană rămâne pe ultima poziţie a clasamentului. Levante ocupă locul 11, cu 38 puncte.

Borja Mayoral a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 14, David Lopez a egalat în minutul 28, pentru ca reuşita lui Enis Bardhi, din minutul 67, şi autogolul lui Adria Pedrosa (87) să decidă scorul final.

Athletic Bilbao a învins la limită pe Betis Sevilla, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat de Inigo Martinez, în minutul 7. Oapseții puteau restabili egalitatea în minutul 86, Sergio Canales a ratat o lovitură de la 11 m, șutul acestuia trecând peste poarta lui Unai Simon.

Getafe și Eibar au terminat la eglaitate, scor 1-1, meciul disputat pe „Coliseum Alfonso Perez”.

Oghenekaro Etebo a deschis scorul în minutul 30, pentru gazde, reușita oaspeților a venit în al șaselea minut de prelungire din prima repriză – autorul golului fiind brazilianul Charles. Cu patru minute înainte de final, Bigas a marcat pentru Eibar, însă golul a fost anulat cu arbitraj video.

Vitolo a adus victoria lui Atletico Madrid în meciul de pe Wanda Metropolitano cu Valladolid.

Reușita din minutul 81 a avut nevoie de arbitraj video pentru a fi validată de centralul întâlnirii.