CFR Cluj s-a impus fără probleme la Botoșani, sâmbătă seara, scor 2-0, într-un meci din etapa cu numărul 4 din play-off-ul Ligii 1 la fotbal.

Campioana României a rezolvat ecuația partidei încă din minutul 12. Deac a transformat în minutul 3 o lovitură de la 11 m și și-a trecut în cont o „dublă” 9 minute mai târziu. Internaționalul român a majorat diferența cu un gol superb marcat din lovitură liberă, de la marginea careului de 16 metri.

Dan Petrescu a început meciul din Moldova cu un puști de 17 ani între buturi, Otto Hindrich și-a făcut debutul pe prima scenă a fotbalului românesc.

FC Botoşani: Hankic – Haruţ (81, Mendoza), Chindriş, Şeroni (80, Baxevanos), Ţigănaşu – Papa, Florescu, Carlone (80, A.George) – Ashkovski (58, Keyta), Dugandzic, Ofosu (71, Fili). Antrenor: Marius Croitoru.

CFR Cluj: Hindrich – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Itu (65, Păun), Bordeianu, Djokovic (85, Hoban) – Deac, Omrani (61, Rondon), Chipciu (85, Costache). Antrenor: Dan Petrescu.

Universitatea Craiova joacă marți, de la ora 20.00, restanța cu FC Botoșani, iar duminica viitoare se deplasează în Gruia pentru disputa cu CFR Cluj din ultima etapă a turului din play-off-ul Ligii 1.