Real Madrid a câştigat primul său meci după o pauză de trei luni, impunându-se pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei Eibar, duminică seara, cu porţile închise, în cadrul etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Spaniei, prima după reluarea sezonului întrerupt în luna martie din cauza pandemiei de coronavirus.

Madrilenii, care au evoluat pe micul lor stadion de antrenament Alfredo Di Stefano, au marcat toate cele trei goluri în prima repriză, prin Toni Koos (4), Sergio Ramos (30) şi Marcelo (37). Pentru oaspeţi a înscris Pedro Bigas, în partea a doua a jocului (60).

În derby-ul zilei, Atheltic Bilbao și Atletico Madrid au terminat la egalitate, scor 1-1, Madrilenii s-au încurcat pe terenul bascilor. Iker Muniain a deschis scorul în minutul 37, dar trupa lui Simeone a egalat rapid, în minutul 39, prin Diego Costa, care a stabilit scorul final. Astfel, Atletico rămâne pe locul șase în La Liga, iar Bilbao este pe zece.

În ultimul meci al etapei, Real Sociedat a remizat pe teren propriu meciul cu Osasuna.