Fotbal | Cehia: S-a terminat sezonul regulat în prima ligă cehă. Ce au făcut jucătorii români în etapa a 30-a

0
455

Doar Nicolae Stanciu și Alexandru Băluță au evoluat în etapa cu numărul 30 din Fortuna Liga – prima ligă cehă, ultima din sezonul regulat. Slavia Praga, Slovan Liberec și Sparta Praga s-au calificat în play-off, în Cehia punctele nu se înjumătățesc.

Slovan Liberec, cu Alexandru Băluță pe teren pe întreaga durată a meciului, a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul de acasă cu Banik Ostrava. Ambele echipe s-au calificat în play-off, Slovan de pe locul 5, iar Banik, pe 6. Distanța dintre cele două echipe este de două puncte.

Slovan Liberec: Nguyen – Mikula (C), Koscelník, Kacharaba, Mara, Mikula – Alibekov, Hromada – Malinský, Băluță, Pešek (86. Zeman) – Kuchta (77. Rondić).

Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo (33. Svozil), Stronati, Pokorný, Holzer – Kaloč, Hrubý (C) (88. Drozd) – Buchta (61. Reiter – 88. Baroš), Kuzmanovič, Potočný – Šašinka (61. Lalkovič).

Slavia Praga a câștigat ultimul meci din prima parte a campionatului ceh. Formația lui Nicolae Stanciu s-a impus la limită în duelul cu Fastan Zlin, Lukas Masopust a marcat în minutul 74 unicul gol al meciului. Internaționalul român a jucat până în minutul 86.

SLAVIA PRAGA: Kolář – Coufal, Zima, Kúdela (46. Takács), Bořil – Ševčík, Holeš (68- Holeš) – Masopust, Stanciu (86. Stanciu), Provod – Musa (79. Frydrych).

FASTAV ZLÍN: Dostál, Simerský, Buchta, Conde, Džafič, Matějov (81. Cedidla), Bartošák (58. Fantiš), Bačo, Janetzký (81. Martinez), Tchanturishvili (75. Jawo), Poznar.

Cu Florin Niță doar pe banca de rezerve, Sparta Praga a câștigat cu scorul de 2-0 meciul jucat la Slovako. Andreas Vindheim (65) și Guelor Kanga (79) au marcat golurile învingătorilor.