Campionatul Portugaliei s-a reluat miercuri cu o mare surpriză. FC Porto a pierdut în deplasare la Famalicão (2-1) și riscă să piardă primul loc în clasament dacă Benfica își câștigă meciul de pe teren propriu în faţa celor de la Tondela (locul 14).

După o primă repriză slabă, gazdele au deschis scorul după o gafă uriaşă a portarului Marchesin, care a degajat în piciorul lui Martins, în minutul 48. Corona a egalat pentru FC Porto, după o centrare perfectă de pe partea dreaptă venită de la Oliveira (74), iar scorul final a fost stablit de Goncalves, în minutul 78, cu un șut puternic din afara careului.

Famalicão: Defendi – Plaza (81 Silva), Perez, Roderick, Pinto – Pote, Racic, Lameiras (62 Patrick), Martins (75 Guga)- Goncalves, Toni.

Porto: Marchesin – Corona, Mbemba, Pepe, Manafa – Otavio, Oliveira, Pereira (73 Ze Luis), Diaz – Soares (82 Aboubakar), Marega.

Tot ieri s-a disputat și partida Portimonense – Gil Vicente 1-0 (Lucas 50).

Joi se dispută alte trei partide, două dintre ele fiind transmise în direct pe canalele Look.

20.00 Maritimo – Setubal
21.15 Benfica – Tondela (Look Sport)
23.15 Guimaraes – Sporting (Look Plus)

Toate meciurile din campionat au fost suspendate pe 12 martie din cauza pandemiei de coronavirus.