SCM Universitatea Craiova a pierdut meciul cu BCMU Pitești din etapa a 5-a a Grupei Galbene din Liga Națională de baschet masculin. Trupa antrenată de Aco Todorov a cedat cu scorul de 76-72.

Gazdele au câștigat prima repriză din Trivale și au intrat la cabine cu o diferență de 7 puncte pe tabelade marcaj, 42-35 (20-17, 22-18).

Băieții lui Hristu Șapera au dominat și sfertul al întâlnirii, iar înaintea ultimelor 10 minute de joc aveau 12 puncte diferență, 59-47.

Craiovenii au jucat mult mai bine în ultima secvență a partidei și au redus ecartul la o singură posesie cu doar 1 minut și 10 secunde rămase pe tabelă (70-68). Piteștenii au gestonat însă bine finalul partidei și și-au trecut în vcont victoria.

Mo Pratt a totalizat 17 puncte, Omari Gudul a adăugat 16 puncte și 8 recuperări, iar Dragoș Diculescu s-a evidențiat și el cu 16 puncte, acesta reușind să frunctifice 5/9 la aruncările de la distanță.