© FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a obţinut o victorie la scor, în prima deplasare din Grupa Galbenă a Ligii Naționale de Baschet Masculin, 101-76 , pe terenul  formației CSM Focșani.

Trupa lui Aco Todorov a avut un debut de perfect de partidă și a condus cu 13-2. Alb-albaștrii au avut la finalul primului sfert 24-15, iar la pauza mare au intrat cu scorul de 53-26.

Sfertul trei a revenit gazdelor, care au jucat mult mai bine, și pe fondul relaxării grupării craiovene (24-18), 60-71 înaintea ultimelor 10 minute de joc. Oltenii au defilat în ultima secvență a întâlnirii și au închis jocul după un sfert câștigat cu 30-16.

Omari Gudul a terminat meciul în double-double, cu 19 puncte și 12 recuperări, Mo Pratt a adăugat 22 puncte și 8 recuperări, Porter Troupe a totalizat 21 de puncte și 6 recuperări, Tyler Laser a avut 13 puncte.

SCM U Craiova va juca în etapa a doua a Grupei Galbene cu CSM Galați, meci programat la finalul săptămânii viitoare, în Sala Polivalentă din Craiova.