Liga 1: Universitatea Craiova – FC Voluntari 2-1 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Universitatea Craiova a învins ”lanterna roșie” a clasamentului, FC Voluntari, scor 2-1,  însă oltenilor le-a trecut glonțul pe la ureche.

A fost 0-0 la pauză, dar ocaziile primei reprize au aparținut ilfovenilor. Craiova a trimis primul șut pe poartă abia în minutul 45, mingea trimisă de Cicâldău din marginea careului a fost prinsă cu siguranță de Rîmniceanu.

Grecul Papazoglou a deschis scorul în Bănie, iar spiritele s-au încins. Publicul oltean și-a fluierat proprii jucători, iar in tribune s-a auzit chiar „Demisia”, „Demisia”. Alb-albaștrii au reacționat abia după 20 de minute. Alexandru Cicâldău a executat imecabil o lovitură liberă şi a egalat. Toate punctele rămân în Bănie grație lui Mihai Bălașa. Jucătorul care a gafat decisiv în meciul cu Astra, și-a luat revanșa când era mai mare nevoie de victorie.

Pentru Universitatea Craiova urmează marele meci cu FCSB, din Capitală, iar oltenii merg acolo să obțină cel puțin un punct.

Craiova: Popescu – Măţel, Bălaşa, Tiago Ferreira, Bancu – Zakaric (57, Roman), Mateiu (75, Ivanov), Cicâldău – Bărbuţ, Niţu (25, Ivan), Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Struna, J. Rodriguez (90+1, Țîră), Armaş, Al. Vlad – I. Gheorghe, Gorobsov (78, Balaur), Laidouni – Costin (42, Ebralidze), Papazoglou, Căpăţînă. Antrenor: Cristiano Bergodi.