Ediţia 2019/2020 a campionatului Ligii 3 a ajuns la jumătate. Vineri şi sâmbătă s-au disputat meciurile etapei a 15-a, ultima a turului. S-a intrat în vacanţă, returul urmând să înceapă în primul weekend al lunii martie a anului viitor.
FCU Craiova este singura reprezentantă a județului Dolj care a câștigat în această rundă. „Satelitul” Universității, Filiași și Cetate au pierdut meciurile disputate pe teren propriu.
SERIA 3, etapa 15
Vineri, 29 noiembrie, ora 14:00
Universitatea Craiova 2 – Progresul Spartac 1-2
Remus Trancă (89) / Răzvan Milea (49, 81)
CS Baloteşti – FC Voluntari 2 3-4
Vlad Gîsa (5 – autogol), Cosmin Dragomir (82), Constantin Greblă (90) / Cezar Trandafirescu (53), Vasile Mihai (72 – penalty, 88), Sebastian Ignat (85)
Unirea Bascov – Flacăra Moreni 1-4
Sebastian Ivan (86) / Andrei Iliescu (57, 70, 77), Claudiu Niculăescu (87)
AFC Astra 2 – FC Pucioasa 1-2
David Brăilă (53) / Richard Ţilică (33, 36)
CSM Alexandria – SR Municipal Braşov 2-0
Marius Matei (2), Cătălin Desculţu (75)
Sâmbătă, 30 noiembrie, ora 14:00
Olimpic Cetate Râşnov – CSM Slatina 0-1
Andrei Poverlovici (2 – autogol)
Sporting Roşiori – Vediţa Coloneşti 1-1
Gheorghiţă Constantinescu (60) / Robert Dalu (83)
Tractorul Cetate – CS Blejoi 0-1
Cosmin Lambu (79)
Liga 3, Seria 3 | M | V | E | I | GOL | P | |
1 | Progresul Spartac | 15 | 10 | 4 | 1 | 39-9 | 34 |
2 | CSM Slatina | 15 | 10 | 4 | 1 | 32-9 | 34 |
3 | Universitatea Craiova 2 | 15 | 8 | 3 | 4 | 29-16 | 27 |
4 | Flacăra Moreni | 15 | 8 | 3 | 4 | 27-17 | 27 |
5 | CSM Alexandria | 15 | 8 | 1 | 6 | 22-14 | 25 |
6 | Vediţa Coloneşti | 15 | 7 | 3 | 5 | 17-20 | 24 |
7 | Unirea Bascov | 15 | 5 | 7 | 3 | 31-27 | 22 |
8 | CS Blejoi | 15 | 6 | 4 | 5 | 17-17 | 22 |
9 | Olimpic Cetate Râşnov | 15 | 6 | 3 | 6 | 23-22 | 21 |
10 | SR Municipal Braşov | 15 | 5 | 4 | 6 | 16-22 | 19 |
11 | FC Pucioasa | 15 | 5 | 3 | 7 | 23-23 | 18 |
12 | FC Voluntari 2 | 15 | 5 | 3 | 7 | 31-38 | 18 |
13 | AFC Astra 2 | 15 | 3 | 4 | 8 | 21-23 | 13 |
14 | CS Baloteşti | 15 | 3 | 2 | 10 | 17-31 | 11 |
15 | Tractorul Cetate | 15 | 3 | 1 | 11 | 16-50 | 10 |
16 | Sporting Roşiori | 15 | 2 | 3 | 10 | 9-32 | 9 |
SERIA 4, etapa 15
Vineri, 29 noiembrie, ora 14:00
Flacăra Horezu – Viitorul Dăeşti 2-1
Radu Georgescu (7), Adrian Popa (47) / Florin Costea (87)
LPS Cetate Deva – Progresul Pecica 3-1
Marius Lupu (52), Miroslav Radak (55), Cristian Cocan (75) / Szabolcs Szekely (25)
Vineri, 29 noiembrie, ora 16:00
FCU Craiova – Naţional Sebiş 5-0
Claudiu Bălan (38 – penalty), Marian Stoenac (41), Costinel Gugu (49), Robert Răducanu (53), Daniel Rogoveanu (83 – penalty)
Sâmbătă, 30 noiembrie, ora 14:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACS Poli Timişoara 4-1
Darius Almăjanu (12), Marius Ion (17, 84), Alexandru Avrămescu (88 – penalty) / Raul Popa (66)
CSO Filiaşi – Şoimii Lipova 0-1
Andrei Banyoi (77)
CS Hunedoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-0
Szabo Kovacs (64), Andrei Vasinc (78)
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Dumbrăviţa 1-4
Dorin Codrea (61) / Marco Enciu (26, 79), Bogdan Burlă (57), Florin Nanu (84)
Crişul Chişineu Criş – Fortuna Becicherecu Mic 2-1
Nicu Modan (85, 90+1) / Dacian Bîrză (80)
Liga 3, Seria 4 | M | V | E | I | GOL | P | |
1 | FCU Craiova | 15 | 13 | 2 | 0 | 38-7 | 41 |
2 | Şoimii Lipova | 15 | 8 | 4 | 3 | 30-13 | 28 |
3 | Crişul Chişineu Criş | 15 | 8 | 4 | 3 | 22-17 | 28 |
4 | Progresul Pecica | 15 | 7 | 4 | 4 | 25-18 | 25 |
5 | Flacăra Horezu | 15 | 7 | 3 | 5 | 19-15 | 24 |
6 | CSC Dumbrăviţa | 15 | 6 | 4 | 5 | 31-22 | 22 |
7 | CS Hunedoara | 15 | 7 | 1 | 7 | 28-28 | 22 |
8 | CSC Ghiroda şi Giarmata Vii | 15 | 6 | 2 | 7 | 26-22 | 20 |
9 | Fortuna Becicherecu Mic | 15 | 4 | 8 | 3 | 22-18 | 20 |
10 | Viitorul Dăeşti | 15 | 5 | 4 | 6 | 32-36 | 19 |
11 | Gloria Lunca Teuz Cermei | 15 | 4 | 6 | 5 | 23-27 | 18 |
12 | LPS Cetate Deva | 15 | 4 | 5 | 6 | 15-18 | 17 |
13 | Naţional Sebiş | 15 | 4 | 2 | 9 | 20-36 | 14 |
14 | CSO Filiaşi | 15 | 3 | 3 | 9 | 23-36 | 12 |
15 | ACS Poli Timişoara | 15 | 3 | 2 | 10 | 15-34 | 11 |
16 | Gilortul Târgu Cărbuneşti | 15 | 3 | 2 | 10 | 14-36 | 11 |